Pracownia Wspierania Rozwoju Osobistego i Społecznego PWROiS Pracownia Wspierania Rozwozju Osobistego i Społecznego

cytat

 Filozofia mojej firmy zasadza się na symbolice drzewka oliwnego. Oliwka to symbol rozwoju, płodności, żywotności, pokoju, radości, obfitości i wierności.
Dzięki niezwykłej woli przetrwania, zmaga się z trudnościami jaki niesie jałowość ziemi, skalisty grunt, palące słońce i mróz, ofiarując człowiekowi bezcenne dary owocu, który żywi, pielęgnuję, uzdrawia. Jej korona zaprasza pod swój cień, który daje wypoczynek i ulgę, gdy sama skupia na sobie żar spływający z nieba. Oliwka uczy nas jak można rozwijać się, owocować i dzielić się z innymi w każdej chwili, nawet wtedy, gdy trudne warunki można by sądzić uniemożliwią wzrost. Na skale rodzi wartościowy owoc, korzeniami sięgając w głąb by dotrzeć do źródła, wierzy i cierpliwie czeka….

Każdy kto doświadczył trudności w swoim życiu, kogo zatrzymały przeszkody, każdy kto pomimo to nie zatrzymał się i miał odwagę zrobić choćby maleńki krok dalej, wie jakim wysiłkiem jest wzrost” na skale” i jak piękny potrafi to wydać owoc.

oliwkaZapraszam Was do wspólnej podróży, w której towarzyszyć Wam będę jako psychoterapeuta, socjoterapeutka, coach, człowiek.

Drzewo oliwne jest jedną z najstarszych roślin uprawianych na ziemi. Od ponad 6 tysięcy lat, jest nieodłącznym towarzyszem kolejnych ludzkich pokoleń. Jego jadalne owoce i uzyskiwany z nich olej należą do najstarszych produktów spożywczych naszej cywilizacji. Uprawiali je Egipcjanie, a Fenicjanie rozpowszechnili je w basenie Morza Śródziemnego. W starożytnej Grecji dobrze sytuowany obywatel zużywał wówczas około 54 litrów oliwy rocznie: z tego 30 litrów służyło mu do pielęgnacji ciała, 20 do celów kulinarnych, 1 litr stosował z przyczyn zdrowotnych, a pozostałe 3 litry oświetlały jego pomieszczenia mieszkalne („Oliwa z oliwek dla zdrowia i urody” Birgit Frohn).

Drzewa oliwne mogą osiągać prawdziwie biblijny wiek, w Grecji rosną takie, które mają ponad 2000 lat. Posiadają cudowną zdolność przetrwania zarówno w upale i suszy, jak też podczas silnego mrozu. Mogą owocować przez kilkaset lat. Dojrzałe drzewo może przynosić nawet do 1,5 tony owoców rocznie. Zbiory oliwek są we wrześniu i wydają owoce w kilku kolorach : zielonym, fioletowym i czarnym. Szacuje się, że obecnie na całym świecie rośnie 800 milionów drzew oliwnych.

 W kulturze chrześcijańskiej drzewo oliwne jest symbolem życia wiecznego. W Starym Testamencie drzewa oliwneoliwe.jpg występują jako symbole błogosławieństwa, łaski, mądrości Bożej oraz wiary w Boga. Po potopie gołąb przyniósł Noemu do arki gałązkę oliwną. Jest to znak, że ziemia znów stała się przydatna do zamieszkania. Dlatego też gałązka oliwna, szczególnie w dziobie gołąbka, stała się symbolem pokoju i pojednania. Oliwa znalazła liczne zastosowanie w życiu codziennym: łagodzono nią ból, namaszczano nią rany chorych, chłodzono rozpalone przez słońce ciało. W religiach pogańskich przypisywano oliwie boską moc, dlatego namaszczano nią kapłanów, królów, nowo narodzone dzieci, a także zmarłych. Chrześcijanie uznają namaszczenie olejem jako znak obdarzania łaską Bożą. Poświęcone oleje używane są w sakramencie namaszczenia chorych.

Powrót

Firmy zaprzyjaźnione i współpracujące

www.pocieszka.pl

massinternet.pl